ORUÇ


Oruç, beynin frontal lobunu geliştirir. Dolayısıyla bilinçli, tahammüllü ve tatminkâr olmayı öğretir/geliştirir. 

2:183 Gerçeği onaylayanlar! Oruç sizden öncekiler üzerine yazıldığı gibi sizin üzerinize de yazılmıştır. Bu sayede korunmanız umulmaktadır.

Orucun başka fiziksel yararları da vardır. 

Zayıflama: Oruç sağlıklı kilo vermeye yardımcı olmaktadır ve bu gerçek bilimsel olarak ispatlanmıştır. Oruç esnasında vücutta bulunan yağ hücreleri aracılığı ile depolanmış yağlar yakılmaya başlanır.

Depolanan yağların yakılmasıyla birlikte sağlıklı zayıflama gerçekleşir, bundan dolayı günümüzde sporcular zayıflamak için Ramazan ayları dışında bile düzenli şekilde oruç tutmaktadırlar. 

İnsülin Sağlığı: Şimdiye kadar yapılan bilimsel araştırmalar,  oruç, insülin sağlığı ilişkisini ortaya koymaktadır. Oruç, oruç tutulmayan dönemlerde kanda şeker seviyesini dengelemektedir. Araştırmalar, oruç esnasında, hücrelerin kandan daha fazla glikoz alımı noktasına uyarılar gönderdiğini ortaya koymaktadır, bu durum insülin sağlığına olumlu etki etmektedir. 

Metabolizma: Oruç, metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Oruç tutmak sindirim sisteminin dinlenmesini sağlayarak, daha sağlıklı kalori yakmayı sağlar. Sindirim sistemi sağlığı iyi olmayan kişilerde özellikle Oruç, gıdaların enerjiye dönüştürülmesi ve yağ yakımına ciddi katkıda bulunur.

Düzenli şekilde oruç tutmak, metabolizma sağlığına faydalı olduğu gibi, sağlıklı bağırsak fonksiyona katkı sağlar. 

Ömrü Uzatır: İster inanın ister inanmayın az yemek ömür uzatır, çok yaşamayı sağlar. Yapılan bilimsel araştırmalar bazı kültürlerde yapılan diyetleri ömrü uzattığını ortaya koymaktadır. Fakat daha uzun yaşamamız için yabancı kültürlerde yaşamamıza gerek yok. Yaşamı kısaltan en önemli faktörlerden bir tanesi metabolizmanın yavaş olmasıdır. Oruç yukarıda belirttiğimiz gibi metabolizmayı hızlandırarak uzun yaşamayı sağlar, bunun yanında sindirim sistemi sağlığına oldukça faydalıdır. 

Açlığa Direnme: Oruç açılığa direnme gücünü arttırır. Bunun sağlığa faydasıyla alakası ne diyebilirsiniz. Diyetler döneminde çoğumuzun en çok zorlandığı durum yemeden duramamak, özellikle stresli dönemlerde bu durum daha can sıkıcı hal alır. Oruç 30 gün boyunca devam ettiği için açlığa direnme gücü kazandırmaya yardımcı olur. Ramazan ayından sonra bile belirli aralıklarla oruç tutmaya bünyeyi alıştırabilirsiniz. Oruç tutmak açlık tecrübesi kazandırarak vücutta hormonların daha sağlıklı çalışmasına katkı sağlar. Yapılan araştırmalar, obeziteden muzdarip olan kişilerin aşırı yemeye teşvik eden sinyallerin düzeltilmesine aynı şekilde oruç faydalı olabilir.

İşte bı hormonların düzenlenmesi noktasına Oruç bir reset butonu şeklinde görev icra edebilir. Oruç yarımıyla hormonlara reset atılır ve açlığa direnme sinyalleri arttırılır. Böylece doğru çalışan hormonlar, açlığa girenci arttırarak hem metabolizmanın hızlanmasını, hem sindirim sistemi sağlığının korunmasını, hem de daha hızlı kilo vermeyi sağlayacaktır. 

Yeme Alışkanlığını Geliştirir: Oruç yeme alışkanlığı bozukluğunu gidermeye yardımcı olabilir. Yeme alışkanlığı, başta sindirim sağlığı olmak üzere, genel sağlık açısından oldukça önemlidir. Yeme alışkınlığı oruç yardımıyla düzene sokulurken, doğru beslenme kurallarının bünyeye kabul edilmesini sağlar. Böylece aşırı yeme alışkanlığını ortadan kaldırarak, obezite ve kilo alma sorunun ortadan kalkmasını sağlar. 

Zihinsel Fonksiyonları Arttırır: Bilimsel araştırmalar Orucun zihinsel fonksiyonları arttırdığını ortaya koymaktadır. Beyinde yeni kök hücrelerin oluşmasını destekleyen oruç, bu işleve yardımcı olarak kimyasalların salgılanmasını sağlar. Bunun yanında, Oruç parkinson ve alzheimer gibi zihinsel hastalıklara karşı koruyucu rol oynamaktadır. 

Bağışıklık Sistemini Geliştirir: Oruç tutmak bağışıklık sistemini geliştirir, serbest radikallerin neden olduğu hasarların giderilmesini sağlar, iltihapı azaltır ve kanser hücrelerinin yayılma hızını yavaşlatır. Bilimsel araştırmalara, hayvanların doğada hasta olduklarında yemeyi azalttıklarını ve dinlendiklerini ortaya koymaktadır. Oruç tutma sürecinde vücut sağlığını olumsuz yönde etkileyen enfeksiyon azalır. Oruç tutmak bağışıklık sistemini geliştirerek, birçok hastalıktan korunmaya yardımcı olduğu gibi, bazı hastalıkları tedavisinin hızlanmasına yardımcı olmaktadır. 

Kontrol Sistemini Geliştirir: Orucun sağlığa diğer faydası genel anlamda vücudu başta açlık olmak üzere fiziki olarak zor şartlara hazırlamaktır. Günümüzde bazı spor dalları ve yoga aracılığı ile vücut farklı olumsuz fiziki şartlara alıştırmaya çalışılır. Oruç da aynı şekilde vücudun üzerindeki kontrol sisteminin artmasına faydalıdır. Oruç fiziksel ve bilinçsel olarak vücudun zinde tutulmasına yardımcı olur. 

Cildi Temizler, Akneyi Giderir: Oruç genel sağlık açısından oldukça faydalı olduğu gibi, vücudun genel temizliğine ciddi anlamda faydalıdır.

Sindirim sisteminin temizlenmesi dolaylı olarak bütün sistemin temizlenmesini sağlamaktadır. Aç kalınarak karaciğer ve böbreklerdeki toksinlerin temizlenmesini sağlayan Oruç, böylece cilt temizliğine katkıda bulunur[1].


ORUÇ ZAMANI

Oruç, Ramazan ayında uygulanır. Bir ay boyunca uygulanan yaşam tarzı, iradeli bir zihne sahip olma konusunda yardımcıdır. (Beyindeki bir nöronun yeni bir bağlantı kurma süresi 21 gündür. 21 gün boyunca bir davranışı devam ettirmek, o davranışın alışkanlığa dönüşmesini sağlar.) 

2:185  Ramazan, insanlara yol gösterici, apaçık bir öğreti ve yasa kitabı olan Kuran'ın indirildiği aydır. Kim o aya ulaşırsa oruç tutsun


ORUÇ SÜRESİ 

Oruç, gün içinde uygulanır. Yani, şafak vaktinden akşam vaktine kadar sürer. 

2:187 …Şafakta beyaz iplikle siyah iplik, sizce ayırt edilinceye kadar yiyin için, sonra da orucu geceye kadar tamamlayın…

Yukarıdaki fotoğraftaki görüntünün oluşmaya başlaması, aşağıdaki tabloya göre: Denizsel Alacakaranlık'ın bitmesine yakın, yaklaşık 9 derecede oluşmaya başlar.

Ayeti ve bu ölçümleri baz aldığımızda, orucun ve şafak/sabah namazının vakti Sivil Şafak Vakti ile başlamaktadır. (*Diyanet İşleri Başkanlığı, Astronomik Şafak Vakti’ni baz alarak yanlış yapmaktadır.)

Not: İlinize göre Sivil Şafak Vakti'nin ne zaman oluştuğunu öğrenmek için: www.timeanddate.com/sun/turkey veya www.ventusky.com adreslerinden ilinizi seçerek; "Civil Twilight"ın başlangıç saatine bakabilirsiniz.


ORUÇLUYKEN YAPILAMAYACAKLAR

Oruç tutarken yemek, içmek ve cinsel ilişkiye girmek dışında hiçbir şey orucu bozmaz. Mezhep ve hadis öğretileri; kan vermek, adet görmek, küfretmek, kusmak gibi şeylerin orucu bozacağını uydurmuştur.


ORUÇ TUTMAMAK VEYA ORUCU BOZMAK 

Hasta ve yolculukta olanlar dilerse oruç tutmayabilir. Tutulmayan gün sayısınca başka günlerde tutulur ve sayı tamamlanır. Tutmak isteyip de dayanamayanlar veya kronik hastalığı olanlar ise bir yoksulu doyurmalıdır. Ancak keyfi olarak oruç tutmama kararı almış birisinin, fakir doyurarak “orucun yerini doldurması” diye bir şey yoktur. 

2:184  Sayılı günlerdir. Sizden kim hasta olur veya yolculuk halinde bulunursa tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutar. Oruca zorlukla dayananların üzerine düşen, fidye olarak bir yoksulu doyurmaktır. Kim bir mecburiyeti olmaksızın içinden gelerek iyilik yaparsa bu onun için daha hayırlı olur. Ve oruç tutmanız, eğer bilirseniz, sizin için daha hayırlıdır. 

Zorunda kalarak veya keyfi olarak orucunu bozabilirsin. Orucu bozmanın cezası 60 gün oruç tutmak değildir! Kuran’da oruç bozmanın cezası veya fidyesi olarak hiçbir şey yer almaz. Orucunu bozarsan, bozduğun orucu başka bir gün tutabilirsin. 


RAMAZAN AYI DIŞINDA NE ZAMAN ORUÇ TUTULMALIDIR? 

  • Birisini yanlışlıkla öldürürsen ailesine diyet vermen gerekir. Ailesi dilerse bağışlar ve istemeyebilir. Fakat ister de veremezsen, 2 ay peş peşe oruç tutman gerekir (4:92). 
  • Kurban ile ilgili gereksinimleri yerine getiremezsen oruç tutar/sadaka verir/başka bir ibadet yapabilirsin (2:196). 
  • Bilerek ettiğin bir yemini veya verdiğin sözü bozma durumunda 3 gün oruç tutman gerekir (5:89). 
  • İhramlı iken avlanmanın cezası kurbandır. Gücü yetmeyen oruç tutar/fakir doyurur (5:95). 
  • Zamanında, erkekler kendilerine helal eşlerini anneleri gibi görüp cinsel ilişkiye girmemişlerdir. Böyle kişiler veya hala zamanımızda böyle bir kişi varsa, bir hizmetkârı özgürlüğüne kavuşturmalı veya cinsel ilişkiden önce iki ay oruç tutmalıdır (58:3-4). 
  • Bunlar dışında dileyen, dilediği zaman da oruç tutabilir. (Bayramda, Cuma günü veya herhangi bir gün oruç tutulamaz diye bir şey yoktur.)

ALINTILAR

[1] https://www.saglikfit.com/oruc-tutmanin-sagliga-faydalari