SORUMLULUK YAŞI (40)


İnsan türünün farkındalığa erişmesi için belirlenmiş bir yaş vardır.

40:67 …Olgunlaşmanız ve ihtiyarlamanız için daha sonra sizi çocuk olarak dışarı çıkarır. Sizden bazılarının canı daha erken alınır. Daha önceden belirlenmiş yaşa ulaşırsınız ki kavrayasınız.

Elbette kötü aile ve çevre koşullarında büyüyen insanlardan, erdemli koşullarda büyüyen insanlarla aynı davranışlar beklenemez. Ancak hayatta 40 yıl geçiren bir insan için artık “çevresel bahane” yoktur. Varlığını, davranışlarını ve hayatı sorgulayıp farkındalık kazanmalıdır.

46:15 …Nihayet olgunluk çağına erince ve kırk yaşına varınca: "Rabbim, bana, anama ve babama verdiğin nimete şükretmeye ve razı olacağın yararlı işler yapmaya beni yönelt. Benim soyumu ıslah et. Ben tövbe edip, sana teslim olanlardanım" demelidir.

Tanrı, insanı “öğüt alabilecek kadar yaşatmadan” cezalandırmaz. Nitekim cehennem cezasını hak eden insanlar, 40 yaş ve üzerinde ölenlerden (öğüt alabilecek kadar uzun yaşayanlardan) oluşacaktır.

35:37 Orada, "Rabbimiz, bizi çıkar da yapmış olduğumuzdan farklı işler yapalım" diye feryat ederler. Öğüt alabilecek bir kişinin öğüt alabileceği kadar uzun bir süre sizi yaşatmadık mı? Size uyarıcı da gelmişti. Öyleyse tadın. Zalimlerin yardımcısı yoktur.

Ve Tanrı, 40 yaşına ulaşmadan ölmüş herkese rahmet eder. Rahmet edecektir ki, canını “erken” almıştır.

2:286 Tanrı kişiye kapasitesi üstünde yüklenmez

40:67 …Sizden bazılarının canı daha erken alınır. Daha önce belirlenmiş yaşa ulaşırsınız ki kavrayasınız.


Sorumluluk Reddi
Kesin olanı, gerçeği, en iyi Tanrı bilir.
Bu makalede okuduklarınızı süzgecinizden geçirmeden kabul etmemelisiniz.
Lütfen sitenin manifestosunu okuyunuz.


Son Güncellenme: 01.09.2018
[PDF OLARAK OKU/İNDİR]