MERYEM NASIL HAMİLE KALDI?


İnsanların üremesi için sperm ve yumurtanın bir araya gelip döllenmesi gerekir. Ancak bilindiği üzere İsa’nın annesi Meryem, İsa’ya babasız (kendi kendine) gebe kalmıştır. Bu durumda Meryem hermafrodit olmalıdır ki Meryem’in hermafrodit olduğuna dair Kuran’da apaçık işaretler vardır.

21:91 …Onu (Meryem) ve oğlunu tüm dünyaya bir işaret yaptık.

MERYEM'İN DÜNYAYA GELİŞİ 

Tanrı, Meryem’i doğuran annenin “Onu kız doğurdum” demesine dolaylı bir göndermede bulunmuştur.

3:36 Onu doğurunca, Tanrı onun ne doğurduğunu daha iyi bildiği halde şöyle dedi: "Efendim, onu kız olarak doğurdum ve erkek kız gibi değildir".

3:36 ayetinde görüyoruz ki Meryem’in annesi, Meryem’in erkek cinsel organına sahip olmadığını gördüğü için “erkek kız gibi değildir” diyor ve bir kız dünyaya getirdiğini düşünüyor; ancak Tanrı da “ben onun ne doğurduğunun daha iyi bilirim” diyerek ilk işaretimizi veriyor.

MERYEM'İN GEBE KALIŞI

Meryem, yaşı ilerledikçe farklılığını fark etmeye başlıyor, ailesinden ve yaşadığı toplumdan uzaklaşıyor. Meryem, toplumdan mesafeli yaşadığı bu yalnızlık zamanında bir peygambere gebe kalacağını öğreniyor. Bu da Tanrı’nın melek elçilerinden birinin insan formunda Meryem’e gitmesiyle gerçekleşiyor;

19:16-17 Kitapta Meryem'i de an. Ailesinden ayrılıp doğu tarafında bir yere çekilmişti. Kendisiyle onlar arasına bir perde çekmişti. Bu durumda ona Ruhumuzu gönderdik ve önünde mükemmel bir insan olarak biçimlendi.

19:19  "Ben, sana tertemiz bir erkek çocuğu vermek için görevlendirilmiş Efendinin bir elçisiyim" dedi. 

19:20  "Bana hiçbir insan eli değmemiş ve ben iffetsizlik etmemişken nasıl olur da bir oğlum olur?" dedi. 

19:21  "İşte böyle!” dedi. Efendin buyurdu ki: “O benim için çok kolaydır. Böyle olması onu, insanlara bir işaret ve bizden bir rahmet yapmamız içindir. Hükme bağlanmış bir iştir bu."

*Hermafrodit canlılar kendilerini dölleyebilir. Örneğin bazı bitkiler, toprak solucanı ve istiridye gibi canlılar tek başına üreme sağlayabilir. Günümüzün hermafrodit insanları ise genel olarak kısırdır, ancak Meryem özel beslenme şekli (3:37) ve öğrendiği tanrısal bilgi sayesinde gebe kalmıştır (19:16-21). Meleğin sunduğu kısırlığı gideren şey, bitkilerden elde edinilen bir karışım olabilir. Ancak ayetlerde görüldüğü gibi kısırlığın düzeltilmesiyle ilgili bilgi gizli tutulmuş, sadece meleğin “İşte böyle!” dediği andan bahsedilmiştir. Ayrıca Meryem gibi İbrahim ve Zekeriya’nın kısır eşleri için de melekler bu bilgi ile gelmiş ve benzer olaylar yaşanmıştır (51:28-51:30, 3:39-3:40)

Meryem bu olaydan sonra daha da uzaklara gidiyor ve tek başına doğada yaşamını sürdürüyor.

19:22 Ona hamile kaldı ve gözden uzak bir yere çekildi.

DOĞUM

Meryem’in artık İsa’yı doğuracağı anlar yaklaşıyor ve Tanrı onu bir su arkı ile hurma ağaçlarıyla doğru yere ‘götürerek’ tek başına rahat bir doğum yapmasını sağlıyor.

19:23-25 Sonra doğum sancısı onu bir hurma* ağacının gövdesine sığınmaya mecbur etti. "Keşke bundan önce ölseydim de unutulup gitseydim." dedi. O zaman, aşağı tarafından, Ona seslendi: "Üzülme! Efendin, senin altında bir su arkı* oluşturdu! Hurma ağacını silkele. Üzerine olmuş taze hurmalar dökülsün.
*Doğum sancısına karşı önerilen su arkı ve olgun hurma, kas hareketlerini düzenleyerek doğum sancısını hafifletmektedir. Suyun görülmesi veya sesinin işitilmesi otonom olarak kasların hareketini düzenler. Nitekim modern doğum klinikleri havuzda doğum işlemini uygulamakta. Hurmada bulunan oksitosin (oxytocin) maddesi de modern tıpta doğumu kolaylaştırıcı bir ilaç olarak kullanılmaktadır.[1]

Sonuç olarak Meryem, kısır bir hermafrodit olması gerekirken; Tanrı’nın izniyle kısırlığı çözülüyor, kendi kendine gebe kalarak babasız bir doğum gerçekleştiriyor; tıpkı [Adem’i doğuran ana] gibi…

3:59  “Tanrı’ya göre İsa'nın örneği, Adem'in örneği gibidir; topraktan biçimlendirdikten sonra ona “Ol” dedi ve o da oldu.”

21:91 …Onu (Meryem) ve oğlunu tüm dünyaya bir işaret yaptık.

19:34-35 İşte hakkında tartıştıkları Meryem oğlu Îsa hakkında söylenecek gerçek söz budur. Tanrı’nın çocuk edinmesi olacak şey değildir. O, her şeyden münezzehtir. Tanrı bir şeyin olmasına karar verdiği zaman ona "Ol." der, o da olur.


Sorumluluk Reddi
Kesin olanı, gerçeği, en iyi Tanrı bilir.
Bu makalede okuduklarınızı süzgecinizden geçirmeden kabul etmemelisiniz.
Lütfen sitenin manifestosunu okuyunuz.


ALINTILAR

[1] Edip Yüksel - Mesaj Çevirisi


Son Güncellenme: 23.09.2022
[PDF OLARAK OKU/İNDİR]